Історія в Україні

Перший захід в сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Асоціація міст України (АМУ) провела 14 грудня 2010 року в рамках спільного проєкту Асоціації міст України та Федерації канадських муніципалітетів«Місцевий економічний розвиток міст України» (МЕРМ).  Це був круглий стіл на тему: «Гендерні аспекти в рамках проєкту МЕРМ». Відтоді АМУ офіційно розпочала більш ґрунтовне вивчення цієї теми та включення її у свою діяльність.

АМУ стала першою організацією в Україні, яка почала проводити всеукраїнські форуми місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в контексті місцевого економічного розвитку та сприяння участі жінок у економічному та політичному житті громад. Завдяки цим Форумам представники місцевого самоврядування, міські, селищні та сільські голови, отримували інформацію, корисну для діяльності ОМС та життя громади, знайомилися із зарубіжним та українським досвідом громад, знайомилися та розпочинали співпрацю з представниками проєктів та фондів, які працювали в Україні в цій сфері.

У 2013 році вперше питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків були включені у Стратегію розвитку АМУ на 2013-2015 рр. В рамках Стратегії АМУ офіційно створила Комітет та Секцію із забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ввела квоту на участь жінок в Правлінні АМУ, провела навчання свого персоналу, всеукраїнські форуми та профінансувала 9 пілотних ініціатив в громадах-членах АМУ для сприяння участі жінок в економічному та політичному житті громад.

Перша офіційна презентація Європейської хартії відбулася 19 червня 2014 року під час 3-го Форуму місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у Києві в рамках спільного проєкту Асоціації міст України та Федерації канадських муніципалітетів «Місцевий економічний розвиток міст України». Ева Самуелсон, голова Комітету з питань ґендерної рівності Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR), заступниця мера Стокгольма, через відео-конференцію представила основні положення Європейської хартії рівності жінок і чоловіків на місцевому рівні. Також вона розповіла про створену Обсерваторію Європейської хартії, де завдяки мережі національних координаторів відбувається моніторинг виконання Хартії, обмін досвідом, ідеями, досягненнями.

Презентація пані Самуелсон надихнула представниць міста Вінниця і вони розпочали процес переговорів з представниками Вінницької міської ради. Місто Вінниця першим підписало Хартію  23 червня 2017 року.

10-11 вересня 2014 року в Києві відбулося засідання Комітету з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Асоціації міст України. Особливу увагу зосередили на обговоренні Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад.  В резолюції засідання учасники та учасниці звернулися до Правління АМУ, щоб започаткувати кампанію з підготовки міст-членів АМУ до підписання Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад і вжити відповідних заходів.

26 січня 2015 року відбулося засідання Правління АМУ, яке, заслухавши інформацію Голови Секції АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, Первомайського міського голови Л.М. Дромашко щодо Резолюції засідання Комітету з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Асоціації міст України від 10-11 вересня 2014 року, вирішило:

1. Взяти до відома Резолюцію Комітету АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків від 10-11 вересня 2014 року.

2. Включити до порядку денного чергового засідання Правління АМУ розгляд положень Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад та інформацію про діяльність Секції АМУ та Комітету з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

3. Рекомендувати місцевим радам – членам АМУ проведення заходів, спрямованих на розширення представництва жінок в органах місцевого самоврядування та підтримку жінок на майбутніх виборах до місцевих рад.

4. Виконавчій дирекції АМУ під час розробки проєктів міжнародної технічної допомоги врахувати необхідність включення в робочий план заходів, спрямованих на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Не зважаючи на складну ситуацію в країні, пов’язаною з російською агресією, Асоціація міст України успішно допомагала керівництву держави впроваджувати фіскальну децентралізацію та сприяла об’єднанню громад. В зв’язку з цим, основні сили АМУ спрямувала на отримання перших успішних результатів реформи і вирішила активні дії щодо промоції Хартії впроваджувати після того, як зростуть місцеві бюджети. Адже громади, що підпишуть Хартію, мають розробити План дій по її впровадженню та передбачити його фінансування з бюджету громади.

У 2015 році членкині Комітету АМУ почали працювати над тим, щоб підготувати місто Вільнянськ до підписання Хартії. Підготовка тривала кілька років і місто Вільнянськ долучилося до Хартії лише у листопаді 2018 року.

У 2016 році в рамках проекту ПРОМІС Асоціація міст України розпочала розробку нової Стратегії АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, в якій передбачила промоцію Європейської Хартії рівності. Правління АМУ затвердило цю Стратегію 21 березня 2017 року.

Навесні 2017 року Асоціація міст України та Федерація канадських муніципалітетів в рамках проекту ПРОМІС Асоціація міст України (АМУ) провела другий конкурс на фінансування короткострокових ініціатив, що сприятимуть участі жінок у місцевому економічному розвитку. Один з проєктів передбачав розробку Плану дій з реалізації Європейської Хартії рівності у Вінниці. Нагадаємо, що місто Вінниця першим підписало Хартію 23 червня 2017 року. Отож, в Україні з’явився перший План реалізації Хартії.

21-22 лютого 2018 року в Києві пройшов семінар з обговорення викликів та можливостей в питаннях гендерної рівності на місцевому рівні в Україні, організований Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи та Асоціацією міст України в рамках спільного проєкту «Посилення можливостей органів місцевого самоврядування». Мета заходу — сприяння впровадженню гендерного підходу у діяльність органів місцевого самоврядування та посиленню ролі національних асоціацій у підтримці їх членів у цих питаннях. Під час семінару було представлено Кейс міста Вінниця з підписання Хартії та розробки Плану дій для її реалізації.

У 2018 році АМУ призначила національного координатора Європейської Хартії рівності.

У 2018 році в рамках третього конкурсу місцевих ініціатив АМУ та ФКМ в рамках проєкту «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС) профінансували ініціативу з низки заходів, пов’язаних з реалізацією Хартії у місті Житомир після її підписання.

В червні 2018 року АМУ організувала участь представників громад-членів АМУ, в тому числі мм. Житомир, Ірпінь, Ужгород, у міжнародній конференції  «Рівність, розмаїття та залученість», що її організувала Рада європейських муніципалітетів та регіонів у м.Більбао, Іспанія. Після повернення делегації в Україну, АМУ отримала лист від її учасниці – депутатки Житомирської міської ради – з проханням звернутися до інших міст щодо підписання Хартії та приклад проєкту рішення міської ради, яким можуть скористатися інші громади.

8 серпня 2018 року АМУ опублікувала на сайті інформацію про Європейську хартію рівності, запрошення долучитися до неї, проєкт рішення міської ради про її підписання та продовжила надавати інформаційну підтримку громадам у процесі підготовки до підписання Хартії.

Станом на 1 грудня 2018 року АМУ мала інформацію про те, що більше 50 громад підписало Хартію.

6 грудня 2018 року АМУ спільно з проектом ПРОМІС організувала Перший всеукраїнський форум міст-підписантів Європейської хартії рівності, щоб надати містам консультаційну та методологічну підтримку в процесі приєднання до Хартії, розробки, впровадження та моніторингу заходів, спрямованих на її виконання.

У березні 2019 року АМУ спільно з Проєктом Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи  провела опитування територіальних громад-членів АМУ щодо впровадження гендерної політики на місцевому рівні та Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад. Участь в опитуванні взяли представники/-ці 284 територіальних  громад, що входять до складу АМУ. 94% опитаних вважали, що гендерну політику слід впроваджувати та регулювати на національному рівні; 58% зазначили, що впроваджують гендерну політику в своїй діяльності; 30,1% зазначили, що елементи гендерної політики включено в стратегічний план дій на місцевому рівні.

12,5% респондентів зазначили, що прийняття Хартії перебуває на стадії розробки підготовчих документів; 14,6% респондентів стверджували, що Хартія обговорюється з метою найскорішого прийняття; 15% зазначили, що Хартія вже прийнята, а 47,9% респондентів – що Хартія перебуває на стадії обговорення доцільності її прийняття. 6,5% респондентів зазначили, що громада прийняла план дій щодо імплементації Хартії.

На запитання, чи є труднощі та перешкоди у процесі прийняття Хартії, 81,7% членів АМУ відповіли «ні», але 18,3% респондентів зазначили, що такі труднощі та перешкоди існують.

Серед найбільш поширених причин, що гальмують процес прийняття Хартії, були названі:

– Нестача інформації про «гендер» та розуміння цього поняття на рівні працівників органів місцевого самоврядування – 41,7%;

– Кілька об’єднань, груп, активістів виступають проти прийняття Хартії – 30%;

– Відсутність політичної волі з цього приводу – 13,3%;

– Опір з боку депутатів місцевих рад – 6,7%.

У 2019 році АМУ продовжила надавати консультаційну підтримку громадам щодо підписання Хартії. За підсумками року кількість місцевих рад в Україні, які прийняли рішення про підписання Хартії, збільшилася до 63.

19 червня 2019 року в Одесі, під час проведення Дня Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи в рамках ХV Українського муніципального форуму, про важливість впровадження Європейської хартії рівності зазначали Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Андреас Кіфер, Голова офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко та представники європейських міст, які поділилися досвідом із впровадження Хартії в рамках спеціальної сесії. Захід проводився в рамках проєкту «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні», який спільно реалізують Асоціація міст України та Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи. На Форумі зібралося майже 500 учасників: голови громад-членів АМУ, представники Парламенту, Уряду та профільних міністерств, експертного середовища, закордонні партнери Асоціації міст України.

12 грудня 2019 року Асоціація міст України за підтримки Проєкту ПРОМІС провела Другий всеукраїнський форум міст-підписантів Європейської хартії рівності жінок і чоловіків “Методи та інструменти впровадження засад Хартії”. Під час Форуму учасники поділилися досвідом та обговорили питання розробки, впровадження та моніторингу плану дії на виконання засад Хартії.

У 2020 році АМУ продовжила надавати консультаційну підтримку громадам щодо підписання Хартії.

У лютому 2020 року Правління АМУ затвердило нову Стратегію АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на 2020-2022 рр., в рамках якої продовжилася промоція Хартії в Україні.

У квітні-травні 2020 року АМУ спільно з партнерськими проєктами USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», проєктом Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні» та у співпраці з проєктом ПРОМІС провела онлайн-опитування представників 839 органів місцевого самоврядування, що входять до складу АМУ, з питань впровадження гендерної політики на місцевому рівні. В результаті зібрано гендерно розрізнені дані щодо міських, селищних, сільських голів, секретарів та депутатів місцевих рад-членів АМУ, а також інформацію про наявність жіночих рад, гендерних паспортів, впровадження гендерно орієнтованого бюджетування в громадах тощо. За даними опитування до Хартії долучилася 81 громада.

Наприкінці 2020 року було уточнено перелік громад-підписантів Хартії у зв’язку зі змінами адміністративно-територіального устрою, внесено кілька громад і видалено ті, що увійшли до складу інших. Таким чином, загальне число не змінилося – 81 громада, але змінився сам перелік.

У 2021 році АМУ провела спільний вебінар з Радою європейських муніципалітетів та регіонів для громад, що підписали Хартію, та для тих, хто хоче її підписати.

У 2021 році до Хартії долучилася Сватівська міська рада, а також Полтавська обласна рада і Сумська обласна рада.

Важливо: Асоціація міст України входить до складу Ради європейських муніципалітетів та регіонів (РЄМР) з 2002 року і є офіційним партнером РЄМР у впровадженні Хартії в Україні. АМУ збирає підписані декларації про долучення до Хартії та передає їх до РЄМР. Після отримання цих декларацій РЄМР відображає відповідні громади на мапі підписантів Хартії.

За новинами щодо впровадження Хартії в Україні можна стежити на сторінці у Facebook: «Європейська хартія рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад-UA».